Sledujte novinky kolem hry na FB — zjistíte tak, kdy budu ve hře noví pokémoni: Pokémon GO CZ

Návod: Pokemon GO — souboje, týmy, Gymy

Od 5. levelu na vás čeká řada novinek. Musíte si vybrat tým, za který budete bojovat ve svém městě, chránit týmové Gymy a porážet ty ostatní, a hlavně - konečně bojovat!

Volba týmu

Tým si vyberete tak, že kliknete na ikonku svého avatara a v pravo máte možnost vybrat si tým.

Existují 3 týmy, mezi kterými si můžete vybrat (volba je později nezměnitelná):

  1. Mystic - modří
    Tým Mystic studuje evoluci pokémonů a věří v rozvážnost svých kroků, než je udělá. Jejich hlavní zbraní je intelekt s cílem zjistit co nejvíce o evoluci a vývoji pokémonů. Logo týmu je inspirováno ptákem Articunem. V zásadě to jsou konzervativci.
  2. Valor - červení
    Tým Valor věří v trénování pokemonů a jejich sílu. Snaží se rozvinout jejich vrozenou sílu a objevit jejich pravou podstatu. Tým červených je orientovaný na sílu kolektivu a veden svým vůdcem. Logo týmu je inspirováno ptákem Moltresem. Dají se označit za radikály.
  3. Instinct - žlutí
    Tým Instinct věří, že se nikdy nemůžete ve světě pokémonů ztratit, pokud věříte svým instiktům. Snaží se objevit smysl toho, jak se pokémoni vyvíjí. Členové vědí, že se musí spolehnout sami na sebe a svá rozhodnutí, a musí čelit jejich následkům. Logo týmu je inspirováno ptákem Zapdosem. Členové jsou elitáři a hrají na sebe.

Souboje

Souboje mezi hráči možné nejsou, jedinou možností jak bojovat a trénovat pokémony jsou souboje v Gymech, jejich bránění, zabírání a trénování.

Gymy

Gymy jsou rozprostřené napříc celým světem a jedná se, většinou, o zajímavá místa v okolí. Počet Gymů v okolí roste s hustotou populace a lidí v daném místě. Gymy tak často najdete na náměstí, významných místech, parcích a všude, kde se lidé scházejí.

Stejně jako máte vy zkušenosti a levely, má každý Gym danou prestiž a dle toho odpovídají úroveň. Prestiž má bodové hodnocení a při překročení dané hranice se zvedne úroveň Gymu. Každá jedna úroveň gymu = jeden bránící pokémon. Gym vždy začíná na 1. úrovni a zvyšováním prestiže (trénováním hráčů daného týmu v tomto Gymu) se zvyšuje jeho úroveň a tím i obrana, a počet bránících pokemonů. Čím vyšší má Gym úroveň, tím větší má obranu a je těžší ho porazit.

Každý Gym má svůj level a může mít 3 "stavy":

Podle toho, jakou úroveň má daný Gym, má i počet pokémonů, kteří ho brání. Pokud je Gym úrovně 3, chrání jej 3 pokémoni od tří různých hráčů. Jeden hráč může do jednoho Gymu vložit pouze jednoho Pokémona, avšak jeden hráč může zabrat nekonečně mnoho Gymů.

Když vložíte pokémona do Gymu, tato akce je nevratná a svévolně si jej nemůžete vzít zpět. Po dobu, co je pokémon v Gymu, nemůžete jej vylepšovat "Power Upem". Pokémon se k vám sám vrátí poté, co jej porazí soupeři a vrátí se rozbitý - je třeba ho vyléčit Potionem/Revivem.

Pokud vložíte do Gymu slabého pokémona, soupeři jej brzy a snadno porazí. Nevkládejte však do Gymu svého nejlepšího pokémona, abyste měli s kým porážet soupeřovi Gymy. Je však velmi výhodné se "přiživit" na Gymu, kde je velmi silný pokémon. Tam stačí vložit jakéhokoliv, i slabého, pokémona, protože aby byl váš pokemon vyřazen z Gymu, musela by se snížit jeho úroveň a ta se sníží jedině tehdy, jsou-li poraženi všichni bránící pokémoni.

Pokud je Gym napaden hráčem/hráči a porazí všechny pokémony, kteří jej brání, sníží se prestiž Gymu. Pokud prestiž Gymu klesne pod určitou hranici, klesne Gym o jednu úroveň a tedy nejslabší pokémon bránící Gym se vrátí svému majiteli. Takto vrácený pokémon se vrátí domlácený a je třeba ho vyléčit Potionem, případně oživit Revivem. Nikdy však o něj fyzicky nepřijdete, nemůže umřít.

Neobsazený Gym

Pokud je Gym neobsazený (šedý), pak je možné do nej vložit jednoho ze svých pokémonů, který jej bude bránit. Gym se tím obarví do barvy vašeho týmu. Každý takto obsazený Gym začíná na 1. úrovni a může jej chránit jen jeden pokémon - váš. Aby se váš Gym dostal na další úroveň, podívejte se níže na "Gym obsazený tvým týmem".

Gym obsazený tvým týmem

Gym, který nese barvu vašeho týmu, logicky není možné vámi zničit, naopak jej můžete zlepšovat. Když v něm budete trénovat (budete na něj útočit a porážet pokémony v něm uchované, aby bránili daný Gym), získáte nejen zkušenosti, ale také podpoříte samotný Gym zvyšováním prestiže.

Tím, že budete v Gymu vlastněným vaším týmem trénovat (porážet pokémony v něm), budete zvyšovat jeho prestiž, a tedy i samotnou úroveň. Poražením pokémonů v Gymu zabraným vaším týmem se pokémonům nic nestane, pouze v něm trénujete a zvyšujete si zkušenosti jak svoje, tak i prestiž vašeho Gymu. Pokud budete trénovat delší dobu a úroveň Gymu se zvedne, objeví se další místo pro dalšího bránícího pokémona.

Pokud tedy vybraný váš Gym nemá volné místo pro vložení vašeho pokémona, můžete v něm trénovat tak dlouho, až se díky další úrovni Gymu další místo pro pokémona uvolní. Je třeba ale pokémona vložit rychle, uvolněné místo se uvolní pro jakéhokoliv trenéra vašeho týmu v okolí. Pokud tam volné místo je, můžete tam přidat svého pokémona.

Gym obsazený soupeřovým týmem

Takový Gym můžete napadnout - buď sami, nebo spolu se spoluhráči ze svého týmu. Cílem je porazit všechny pokémony v daném Gymu, aby se snížila jeho úroveň a posléze Gym padl, a mohl být zabrán vašim týmem. Gym padne, jakmile se prestiž Gymu dostane na nulu.

Abyste získali nějaké zkušenosti napadením soupeřova Gymu a abyste snížili jeho prestiž, musíte porazit alespoň jednoho bránícího pokémona. Není tedy třeba porazit všechny bránící pokémony v Gymu, abyste získali zkušenosti nebo snížili Gymu prestiž.

Jak postupně Gym ztrácí svou úroveň, ztrácí i obranu - jednotlivé pokémony, kteří ho brání (od nejslabšího). Gym, který měl úroveň 3, tak po útocích brání vždy ti nejsilnější zbývající, dokud nepadne i oni a ve výsledku i on.

Souboje v Gymech

Pokud je váš Gym napadený, nijak se o tom nedozvíte a ani nemusíte nic dělat. Obrana (a tedy útok vašeho pokémona v něm umístěného) probíhá automaticky. Jedinou cestou, jak zjistit, jestli je váš pokemon stále ve vzdáleném Gymu, je podívat se na přehled pokémonů. Ti, kteří jsou umístěni v Gymu, mají u sebe znak v barvě vašeho týmu. Můžete to lehce poznat i tak, že půjdete do inventáře, vyberete nápoj Revive/Potion a nabídne vám to seznam pokémonů, kteří potřebují vyléčit/oživit.

Když se rozhodnete napadnout soupeřův Gym, řiďte se tím, jestli jste schopni porazit nejsilnějšího pokémona, který ho brání. Při kliknutí na na mapě (a nemusíte ani být u něj) se vám zobrazí seznam pokémonů, kteří ho brání, stačí mezi nimi listovat vpravo/vlevo.

Když se jej rozhodnete napadnout, vyberete si šest pokémonů, kteří budou všichni postupně bojovat s cílem porazit všechny pokémony v daném Gymu, a započne samotný souboj. I Gym s vyšším levelem tak můžete sami porazit, jen je třeba myslet na to, že vaše poražené pokémony musíte vyléčit. Nápoj Revive pokémona oživí, nápoj Potion mu doplní životy. Pokud má pokémon jeden život, nelze s ním dále bojovat.

Souboj není tahový, jedná se o rychlou akci, ve které máte tři možnosti, co dělat (kromě útěku nebo výměny pokémona za jiného):

Když bojujete s malými nebo létajícími pokémony, klikejte při útocích na stejnou oblast, neklikejte "na pokémony", jinak se spousta vašich útoků neprovede.

V souboji se silnějšími pokémony je vhodné kombinovat běžné útoky s občasnými super-útoky a s uhýbáním super-útokům od soupeře.

Společné útoky s týmovými kolegy na jeden Gym

Bojovat s Gymy lze zároveň se spoluhráči — když napadnete Gym, spoluhráč se může přidat a vy ho v boji přímo vidíte. Bojujete sice každý "svůj boj", ale vidíte, že se připojil váš týmový spoluhráč a bojuje na stejné úrovni (se stejným pokémonem) také.

Co získáte za obsazení Gymů?

Obsazení Gymu = umístit svého pokémona do jednoho z Gymů vašeho týmu.

Jednou za 21 hodin si můžete vybrat odměny za obsazené Gymy a odměnou není nic jiného, než PokéPeníze. Ty jinak než obsazením Gymů získat nemůžete (ještě si je můžete koupit za reálné peníze).

Ale pozor! Odměnu si musíte vybrat sami, ručně. Pokud na to zapomenete, nic nedostanete!

Odměnu (a počet stále zabraných Gymů) zjistíte po kliku na svůj profil. Číslo ve štítu značí, v kolika Gymech máte své Pokémony. Pokud pod štítem je "Collect now!", pak si můžete hned vybrat odměnu za obsazené Gymy. Pakliže je pod štítem zobrazený časový odpočet, značí, za jak dlouho si odměnu můžete vybrat.

Pozor: pokud si vyberete odměnu a následně zaberete další 3 Gymy, odměnu za tyto tři Gymy si můžete vzít až po uplynutí odpočtu, tedy po dalších 21 hodinách od posledního vyzvednutí odměny.

Shrnuto a podtrženo: pokud umístíte svého pokémona do Gymu, budete získávat každých 21 hodin PokéPeníze, za které si můžete koupit PokéBally, Incense, navýšit obsah batohu, Lure moduly apod. Pokud na vyzvednutí odměny zapomenete, máte smůlu. Nijak se nedozvíte, že byl váš Gym poražen, je třeba sledovat vaše pokémony, kteří potřebují vyléčit/oživit.

Přímo na mapě můžete vidět, že na Gym někdo útočí

Pokud někdo na Gym zaútočil, uvidíte to přímo ve hře a nemusíte být ani přímo u Gymu.

Teď už se jen vzdělávat

Podívejte se jak zlepšit svoje schopnosti v boji!