Sledujte novinky kolem hry na FB — zjistíte tak, kdy budu ve hře noví pokémoni: Pokémon GO CZ

Návod: Pokemon GO — chytání pokémonů, PokéStopy

Chytání pokémonů je to, oč tu běží - chycení všech dostupných pokémonů všech vývojových fází, vyexpit si nejoblíbenější a nejsilnější pokemony, zajistit evoluci těch nejlepších na poslední vývojové stadium… a později zabírat Gymy :-)

Jakmile uvidíte pokémona ve vašem viditelném kruhu, klikněte na něj. Občas to chvilku trvá (servery nestíhají), že jste se trefili poznáte tak, že vám zmizí spodní ikonky s profilem a radarem.

Doporučuji při chození každých 100 metrů kliknout na radar (Near By) a případně začít sledovat (kliknout) na prvního, nejbližšího pokémona. Zajistíte si tak větší šanci na objevení pokémonů v okolí.

Jakmile se vám ukáže samotný pokémon, začíná boj s časem o jeho chycení. Pokud budete s chytání příliš otálet nebo uděláte příliš neúspěšných pokusů, pokémon může utéct. Vaším úkolem je na pokémona co nejlépe hodit Pokéball (ano, způsobů je více) tak, aby došlo k jeho chycení.

Samotný boj zde probíhá tak, že pokémona přímo chytáte. Hráči dřívějších sérií tak mohou být lehce překvapeni, protože dříve bylo třeba vždy pokémona oslabit bojem (tzv. jej dorazit) a poté chytnout. Zde chytáte od samotného začátku, má to však svá pravidla.

Při boji se nepohybujte, jinak je velká šance, že pokémon z boje uteče.

Chytání pokémonů

Pokémona chytíte tak, že pokéball hodíte přímo na pokémona. Je důležité tedy pokéball hodit na místo, kde se pokémon nachází. Chycením pokebálu a odmrštěním na pokémona se musíte pokébalem pokémona při hodu dotknout. Tak dojde k jeho chycení.

Pokémon se může z pokéballu osvobodit, pak je nutné po něm hodit pokéball znovu. A případně ještě jednou. Jsou hráči, kteří si své vysněné pokémony chytli třeba až na padésátý hod.

Od 12. levelu budete mít k dispozici také GreatBall, vylepšený PokéBall, se kterým vzácnější a silnější pokémony snadněji chytíte.

Obtížnost chycení pokémonů

Každý pokémon má při chytání kolem sebe svůj kruh, který zobrazuje obtížnost jeho chycení. Ten může mít tři barvy: zelenou, oranžovou a červenou.

Čím je tedy kruh červenější, tím je obtížnější pokémona chytit. Navíc se kruh při chytání ještě pohybuje. Čím je kruh kolem pokémona větší, tím je těžší jej chytit. Pokémona tak chytíte nejsnadněji tehdy, když Pokéball hodíte v době, kdy je kruh co nejmenší.

Pokémon se nedá oslabit, ale můžete ho uklidnit (podržíte na něm prst s pokébalem) nebo "uplatit" malinami :-) Maliny dostáváte v PokéStopech (více o nich níže) nebo při dosažení nového levelu. Před každým hodem pokéballu můžete pokémonovi hodit malinu, díky čemuž je snadnější pokémona chytit.

Maliny tedy slouží ke snadnějšímu chytání pokémonů, což se vyplácí používat při chytání silnějších pokémonů.

Obecně silnější pokémoni mají často červený kruh, stejně jako další fáze daného pokémona nebo pokud se jedná o pokémona vzácnějšího. Ratatu nebo Pidgey tak často potkáte se zeleným kruhem, Laprase či Abru však s oranžovým nebo přímo červeným. A aby toho nebylo málo, tak některý Pidgey může mít zelený kruh a některý červený kruh. To se děje většinou tehdy, když je pokémon silnější, než jiný, tedy má vysoký útok, vysoký počet životů apod.

Chytejte pokémony s větší jistotou

Pokémony můžete chytit i jinak, než prostým hozením Pokéballu na pokémona. Házejte na pokémony CurveBall.

Vezměte Pokéball, točte s ním v malých kruzích, až se kolem něj začnou zobrazovat hvězdičky. To značí, že jste jej dostatečně roztočili a nyní je hoďte na pokémona. Je třeba jej hodit trošku do strany, protože Pokéball při hození ve vzduchu zatáčí, jak je roztočený.

Pokud se vám podaří chytit pokémona takovým CurveBallem, dostanete za chycení pokémona tímto způsobem extra zkušenosti navíc.

Síla pokémona

Každý pokémon je jinak silný a to nejdůležitější, co u pokémona musíte sledovat, je jeho CP, tzv. "Combat Power". Je to veličina, která se počítá ze všech statistik chyceného pokémona a dělá z nich jedno číslo, které slouží jako odrazový můstek pro posouzení a porovnání síly chyceného pokémona.

Důležité je sledovat hlavně: jak vysoké CP pokémon má, a jaké má útoky. Pokémon, který má schopnost se jen skrývat nebo tvrdnout, moc škoda nenadělá :-)

Všichni pokémoni nejsou stejní, každý má jinou sílu útoku, jiný počet životů (HP) a dokonce i jiné útoky - schopnosti. Cílem tedy je chytat, resp. nechávat si takového pokémony, kteří jsou silní.

Může se tak stát, že chytíte druhou fázi pokémona, který bude slabší, než už chycená první fáze. Důležité je tedy si nechat a trénovat pokémony, kteří jsou silní už v základu a ty ostatní posílat profesorovi.

Co s více stejnými pokémony

Nechte si toho nejsilnějšího (s nejvyšším CP, HP a dobrými útoky) a ty ostatní pošlete profesorovi (kliknutím na pokémona a dole TRANSFER).

Za každého pokémona, kterého pošlete profesorovi (toto poslání je nevratné!), vám profesor pošle jednu sladkost pro daný konkrétní druh pokémona. Pokud tedy pošlete profesorovi Bulbasaura, dostanete 1&imes; sladkost pro Bulbasaury (a jejich vývojové fáze).

Co s těmito sladkostmi?

Tyto sladkosti využijete pro vylepšování pokémonů, tzv. "Power Up". Je to jediná cesta, jak pokémona trénovat (zlepšit jeho útok, zvýšit životy a útoky).

Dostatek těchto sladkostí potřebujete i pro vývoj pokémonů do další jejich fáze. Pakliže tedy chcete, aby se z Bulbasaura stal Ivysaur, budete potřebovat třeba 50 bulbasauřích sladkostí.

Ty získáte tak, že budete chytat daného pokémona (v našem případě Bulbasaura). Za každého chyceného Bulbasaura (a jeho vývojových fází) dostanete 3 bulbasauří sladkosti. Další jednu dostanete, když jej pošlete poté k profesorovi.

Chytat stále dokola i ty stejné pokémony se tedy vyplatí, protože jen díky tomu získáte jejich sladkosti, které jsou potřeba pro jejich vývin nebo trénování.

Trénování pokémonů, jejich vývoj

Abyste mohli pokémoni trénovat, potřebujete Stardust a Sladkosti (Candy) daného pokémona. Obojí získáte za chycení daného pokémona, sladkost navíc dostanete pokud pokémona pak pošlete profesorovi.

Stardust se používá na všechny pokémony, oproti Sladkostem je tedy jedno, za jakého pokémona jste ho získali na na jakého ho použijete. Získáte ho za chytání pokémonů, vylíhnutí vajíček, evoluci pokémonů a za obsazené gymy.

Na rozdíl od předmětů jako jsou Pokébally, Incense, Luru apod. nemůžete Stardust ani Sladkosti kupovat. Není tedy vhodné bezmyšlenkově vylepšovat všechny chycené pokémony. Spíše si nechávejte Stardust a sladkosti na zlepšování pár vybraných silných pokémonů, kteří budou vašemu žebříčku vévodit.

Jak vidíte na obrázku, Zubat potřebuje 400 Stardustu a 1 sladkost pro Zubaty, aby se vytrénoval na další level (zvýší se CP, HP a útok…) a 50 sladkostí pro Zubaty, aby se vyvinul. Golbat se už vyvinout nemůže, můžeme ho pouze levelovat. Meowth pro vývoj potřebuje 1 000 Stardustu a 50 sladkostí pro Meowtha.

Pokud už nemůžete pokémona dál levelovat (a máte dost Stardustu i sladkostí pro daného pokémona), pak máte buď jako hráč nízký level (s dalším levelem se zvýší možnost daného pokémona levelovat) nebo daný pokémon dosáhl svého maxima.

S neúspěšným pokusem o chycení se obtížnost zvyšuje

Čím vyšší budete mít level, tím obtížněji se budou pokémoni chytat. Budete muset je více uplácet Malinami, budou dříve utíkat z boje, často křičet a skákat a jejich kruh, do kterého se musíte trefit, se postupně zmenšuje.

Před hodem PokéBallu a po prvním neúspěšném hodu Pokéballu. Obtížnost dobře zacílit a zvýšit si tak zkušenosti dobře hozeným PokéBallem je po prvním neúspěšném hodu Pokéballu těžší, díky menšímu kruhu, který je nutné trefit.

Ne všechny Pokémony můžete v Česku chytit

Existuje pár Pokémonů, kteří se nacházejí pouze na určitém kontinentu.

Vyšší level

Čím budete mít vyšší level, tím lepší pokémony (s vyšším CP) budete potkávat.

PokéStopy

Pokéstopy jsou místa, kde se můžete, lidově, "checkovat". Jakmile budete poblíž PokéStopu, klikněte na něj a zobrazí se vám detail daného PokéStopu. Pokud jste dostatečně blízko, můžete s ním zatočit a získat zkušenosti + odměnu - pokébally, potiony, vajíčka apod.

Obvykle dostanete 3 pokébally, můžete však dostat třeba i 8 pokéballů, Potiony, Revive nebo dokonce i vajíčka. Poté se PokéStop uzavře (zfialoví) a bude dostupný znovu až za 5 minut, kdy jej můžete opět "vybrat" (bude opět tyrkysový).

Po dosažení různých levelů získáváte v PokéStopech nové předměty a možnosti, např. od 5. levelu můžete začít používat vábničku na pokémony (Incense), od 12. levelu můžete používat GreatBall, vylepšený Pokéball apod.

Dosažený level Pokéstopy darují
5. level Potions (léčení pokémonů), Revive (oživování pokémonů) a Incense (vábnička pokémonů).
8. level Razz Berries (maliny), díky kterým máte větší šanci, že pokémona chytíte, Lure modul - vábnička podobně jako Incense, ale váže se na PokéStop a je dostupný pro všechny trenéry v okolí
9. level Lucky Egg (šťastné vajíčko), zdvojnásobuje počet získaných zkušeností
12. level GreatBally, se kterými můžete snadněji chytit silnější pokémony
20. level UltraBally na opravdu silné a vzácné pokémony

PokéStopy nabízejí ještě jednu zajímavost: jsou osazovatelné moduly. Stejně, jako můžete v blízkosti PokéStopu jej "vybrat", můžete jej i osadit Lure modulem, pokud ho máte (první dostanete na 8. levelu).

Stačí kliknout na bílý obdélník (to značí, že není modul vsazený) a vybrat Lure modul. Od té doby po 30 minut daný PokéStop láká pokémony k sobě. A druhá zvláštnost Lure modulu je, že jej vidí všichni hráči. Kdokoliv má možnost přijít k PokéStopu a využít šance pochytat více pokémonů díky vábničce vložené do PokéStopu.

Osazený PokéStop Lure modulem poznáte snadno, létají kolem něj na mapě růžové okvětní lístky.

Vajíčka a Inkubátory pokémoních vajíček

V PokéStopech můžete najít vajíčka pokémonů. K jejich vylíhnutí potřebujete inkubátor (jeden dostanete na 6. levelu, a je na nekonečně mnoho použití). Ostatní si můžete koupit, nebo je dostanete od desátého levelu na každém dalším pátém levelu.

Každý inkubátor dokáže pojmout najednou jen jedno vajíčko, a aby se vajíčka vylíhla, musíte… chodit :-) Proto tato hra dostala hráče zase ven - do přírody, města, prozkoumávat své okolí apod.

Vajíčka se vylíhnou v závislosti na své cennosti: ta nejcennější se vylíhnou po 10 ujitých km, ta středně vzácná po 5 km a ta běžnější po 2 km. Aby se běžnější vajíčko vylíhlo, musíte ho vložit do inkubátoru a ujít 2 km. Můžete chodit, běhat, jezdit na kole, rychlost je snímána do rychlosti 24 km/h. Pokud byste jezdili v autě, ujetá vzdálenost se nebude započítávat, stejně tak, pokud budete jezdit a kole příliš rychle.

Důležité je, že ujitá vzdálenost se počítá jen se zapnutou hrou a zapnutým displejem! Pokud spustíte na telefonu jinou aplikaci, po dobu, kdy není Pokemon Go na displeji, se ujitá vzdálenost nezapočítává. Jakmile danou vzdálenost ujdete, vajíčko se samo vylíhne a objeví se pokémon. Poté do inkubátoru dejte další vajíčko.

Kupované inkubátory a ty, které dostanete od 10. levelu každých 5 levelů, jsou pouze na tři použití. Proto ten první inkubátor (na nekonečně mnoho použití) používejte na vajíčka 2 km, ty další (na 3 použití) si šetřete na vajíčka 5 km a 10 km.

Jaké pokémony můžete najít ve vajíčkách

Vajíčka jsou vzácná a pro začínajícího i pokročilého hráče extrémně chtěná. Vždyť i v zíkladním 2 km vajíčku můžete najít Bulbasaura, Charmandera nebo Pikachu!

Typ vajíčka Jaký pokémon se může vylíhnout
2 km Bulbasaur, Charmander, Squirtle, Caterpie, Weedle, Pidgey, Rattata, Spearow, Pikachu, Clefairy, Jigglypuff, Zubat, Geodude, Magikarp
5 km Ekans, Sandshrew, Nidoran, Vulpix, Oddish, Paras, Venonat, Diglett, Meowth, Psyduck, Mankey, Growlithe, Poliwag, Abra, Machop, Bellsprout, Tentacool, Ponyta, Slowpoke, Magnemite, Farfetch'd, Doduo, Seel, Grimer, Shellder, Gastly, Drowzee, Krabby, Voltorb, Exeggcute, Cubone, Lickitung, Koffing, Rhyhorn, Tangela, Kangaskhan, Horsea, Goldeen, Staryu, Tauros, Porygon
10 km Onix, Hitmonlee, Hitmonchan, Chansey, Mr. Mime, Scyther, Jynx, Electabuzz, Magmar, Pinsir, Lapras, Eevee, Omanyte, Kabuto, Aerodactyl, Snorlax, Dratini

Chování pokémonů s kamarády, hon na pokémony

Pokémoni jsou rozmístění po světě pro všechny hráče na stejném místě. Když budete hledat s kamarády pokémony, najdete velmi často daného pokémona všichni v okolí, což je perfektní příležitost, jak dělat hon na pokémony!

Takže pokud jdete s kamarády po parku a najdete Goldeen, s největší pravděpodobností ji najdou také. Ideální je, když se s kamarády trošku rozprostřete a vzájemně hledáte. Kdo najde, svolá ostatní :-)

Jediné, co ovlivňuje, zdali se zobrazí pokémoni i kamarádům, je rozdílná úroveň jednotlivých hráčů. Pokud jste na vyšším levelu, zobrazují se vám ti samí pokémoni, ale s vyšším CP (silou). Pak můžete také narazit na pokémony vyšších úrovní a vývojových stádií, kteří se zobrazí jen vám (protože jsou kamarádi na nižším levelu).

Chytat pokémony už umíte

Od 5. levelu už můžete bojovat a zvolit si tým!